Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Do wnętrza ziemi z przewodnikiem PTTK
obrazek
Na niesamowitą podróż do tajemniczych podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) zabrały w piątek 16-tego lutego Koło Pałacowe w Posadzie we współpracy z PTTK w Koninie. W roli prelegenta wystąpił Marek Chlebicki znany w regionie konińskim podróżnik, przewodnik turystyczny, promotor turystyki pieszej i kolejowej, wieloletni prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie, inicjator popularnych rajdów z cyklu "Spacerkiem po zdrowie" czy "Kolejowe peregrynacje".

W czasie ponad dwugodzinnego spotkania z przygodą mieszkańcy Posady oraz goście pałacowych progów mieli okazję poznać historię MRU, cel jaki przyświecał jego budowie i przyczynę zaprzestania konstrukcji największego obiektu militarnego świata. Opowieść wzbogacona setkami przezroczy z podziemi i okolic umocnień, nagraniami dźwiękowymi z wycieczki siedem pięter poniżej poziomu zero przeniosła słuchaczy w tajemniczy czas opowieści o rozwiązaniach stosowanych podczas drugiej wojny światowej. Obecni dowiedzieli się nie tylko o zastosowaniu "zębów smoka", przeznaczeniu zapadni, sposobie sprawnego skomunikowania wielokilometrowych umocnień i tym, jak żyła obsługa podziemnej fortecy, ale też poznali niektóre ciekawostki: pozostawioną przez innych odwiedzających galerię twórczości podziemnej, okazałe nacieki wapienne, pułapki terenowe czy życie nietoperzy w MRU.

Całą opowieść urozmaiciły wspomnienia z wypraw eksploracyjnych jakie odbył zaproszony gość wraz z grupą konińskich turystów blisko 30 lat temu. Na nagraniach można było usłyszeć jak w czasie odwiedzin konstrukcji można biwakować w podziemnych koszarach spędzając szereg dni i nocy przy stale panującej na dole temperaturze 8 stopni C, gdzie czas wyznaczało jedynie dające się odczuć zmęczenie, coraz lżejsza butla gazowa i niezawodny budzik.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ